Toruńskie Centrum Psychoterapii

Psychoterapia osób dorosłych

Psychoterapia osób dorosłych

Psychoterapia to proces leczenia za pomocą dialogu oraz relacji terapeutycznej. W trakcie sesji terapeutycznej zadaniem pacjenta jest poruszanie tematów problematycznych, dzielenie się pojawiającymi się myślami, refleksjami, skojarzeniami. Rozpoczynając psychoterapię pacjent uznaje, iż na jego funkcjonowanie dezadptacyjnie wpływają nieświadome motywacje i schematy myślenia. Wspólnie z terapeutą pacjent nadaje im znaczenie, poszukuje przyczyn.

Proces psychoterapii ma na celu zmianę funkcjonowania pacjenta na bardziej satysfakcjonujące, adaptacyjne i elastyczne- t.j. zmianę w osobowości. 

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła specjalistyczną, rekomendowaną szkołę psychoterapii. Jest to osoba, która ukończyła studia psychologiczne, medyczne lub pokrewne.

Kiedy zgłosić się na psychoterapię?

Najczęściej momentem zgłoszenia się do konsultacji są kryzysy, wydarzenia trudne w życiu, z którymi trudno jest już poradzić sobie samemu lub z pomocą bliskich. Często trudności leżą w wieloletnim dysfunkcyjnym funkcjonowaniu w różnych obszarach.

Kiedy się zgłosić?

– gdy trudno Ci nawiązać lub utrzymać satysfakcjonujące relacje,

– gdy towarzyszy Ci poczucie ciągłego znudzenia/ braku satysfakcji/ przygnębienia,

– gdy czujesz się permanentnie przemęczony, przytłoczony obowiązkami/ relacjami,

– gdy trudno jest Ci się zachowywać asertywnie- jesteś uległy, lub często zachowujesz się agresywnie,

– gdy często towarzyszy Ci lęk, poczucie pustki,

– gdy pojawiają się napady paniki, kompulsje, natrętne myśli, fobie,

– gdy masz niskie poczucie własnej wartości,

Oraz

Gdy pojawiają się inne zachowania/ myśli, które utrudniają codzienne funkcjonowanie w różnych obszarach życia (praca, relacje, czas wolny) oraz osiągnięcie satysfakcji w życiu.

Konsultacje

Jest to kilka spotkań, w czasie których terapeuta przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad badając przy tym różne obszary funkcjonowania. Ma to na celu określenie obszarów problematycznych oraz struktury osobowości osoby zgłaszającej się. Zazwyczaj jest to 4- 6 spotkań, które kończą się wstępną diagnozą. Terapeuta po tych spotkaniach określa czy problematyka osoby zgłaszającej się wymaga procesu terapeutycznego. Jeśli tak- przychodzi się do omawiania tegoż procesu oraz kontraktu terapeutycznego (zasad w terapii).

Proces terapii

Proces terapii jest bardzo indywidualny, uzależniony od problematyki pacjenta. Terapia psychodynamiczna skupia się na leczeniu zniekształconych cech osobowości pacjenta, utrwalonych niekorzystnych wzorców w jego funkcjonowaniu, które są przez pacjenta nieuświadomione. Narzędziem w terapii jest dialog oraz relacja pacjent- terapeuta, w której to odzwierciedla się wiele nieświadomie realizowanych przez pacjenta schematów. Zachęca się do otwartości, dzielenia się wolnymi skojarzeniami i myślami, gdyż w tym materiale ukazuje się nieskrępowana ekspresja pacjenta.

Aleksandra Miszkurka tel:+48667350523

Kamila Grzeszkowiak tel:+48509140495

Marcin Jaranowski tel:+48696857799